عبارت مورد نظر خود را به انگلیسی وارد نمایید

عبارت مورد نظر خود را به فارسی وارد نمایید

روماتولوژی چیست؟

کلمه روماتیسم (Rheumatism) در بسیاری ازنقاط دنیا (از جمله در کشور ما) برای شرح دردهای مختلف استخوانی ، مفصلی و ساختمانهای اطراف مفصلی توسط عامه مردم به کار می رود. ریشه این کلمه ، لغت یونانی "Rheuma" می باشد.

کلمه روما اولین بار در کتابCorpus بقراط (قرن چهارم قبل از میلاد) آورده شده است. معنی روما، "جریان یافتن " است و یونانی های قدیم علت درد و ورم مفاصل را جریان یافتن مایعات بیماری زا از مغز به مفاصل می پنداشتند. با آنکه امروزه میدانیم که این نظریه غلط است، ولی اصطلاح روماتیسم که از قرن شانزدهم توسط یک پزشک فرانسوی بنام بالونیوس (Guillaume-Baillou) وارد علم پزشکی شد هنوز باقی مانده است.

کلمه " آرتریت" (Arthritis) به معنای التهاب یا ورم مفاصل می باشد. این کلمه در بعضی کشورها مانند آمریکا توسط مردم عامی به جای روماتیسم بکار می رود ولی پزشکان آن را موقعی بکار می برند که در یک یا چند مفصل التهاب (Inflammation) وجود داشته باشد.

امروزه علم طب، حدود 200بیماری و عارضه های مختلف را شناسائی و نام گذاری کرده که در همه آنها ممکن است درد در مفاصل یا اطراف مفاصل ( تاندون ها ، بورس ها ، عضلات و استخوان ها) وجود داشته باشد که همه این ناراحتی ها تحت عنوان بیماری های روماتیسمی قرار می گیرند. حدود 100 بیماری همراه با آرتریت یا التهاب در مفاصل وجود دارند. بیماری های روماتیسمی در تمام ممالک دنیا بسیار شایع هستند بطوری که تقریبا از هر 3 نفر یک نفر به یکی از انواع این بیماری ها مبتلا می شود

تماس با پزشک

آدرس مطب: مشهد کوی دکترا ابن سینا 11

ساعات پذیرش: فقط روزهای زوج ، صبحها 8 تا 11 و عصرها 2 و نیم تا 6

 

    تلفن مطب : 38448944 -38482706

    ایمیل: info@doctorjokar.com ;jokarmh@mums.ac.ir